trarende
Salı, 14 Ağustos 2018 21:21

Kepçe Kulak Ameliyatı

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Kepçe kulak, halk arasında belirgin olan kulağa verilen bir addır. Kepçe kulak nadir olarak rastlanan, kulak kepçesinin gerçekten küçük bir tasa benzediği durumdur.

Kepçe kulak şekil bozukluğu birçok alt tipe sahiptir ve yapılacak cerrahi buna gore kararlaştırılır: Bunların içinde büyük kulak ve kulağın öne doğru eğik olması en çok rastlanan durumdur. Bu durum, doğuştan kalıtımsal olarak kazanılır ve gelişimsel olarak gözlenir.

Kimlere yapılabilir:

– Kulağı normalden büyük olan kişilere,

 Kulağında öne doğru eğiklik olan, anatomik olarak ve görünüş olarak farklı gözüken kişilere yapılabilir.

– Kepçe kulakta esas problem kişinin bu anatomik farklılığı kabullenememesi veya okullarda “kepçe” diye alay edilmesidir (sosyal kabulsüzlük). Bu nedenle bu bozukluğun düzeltilmesini isteyen yetişkinler ve 6-8 yaş gibi okula başlayan çocuklar ameliyat olmak istemektedirler. bu kişilere uygulanabilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası:

Düzeltme ameliyatına “OTOPLASTİ” adı verilir ve genel anestezi  ile uygulanır. Ameliyatta kulak arkasındaki deri kaldırılır ve kıkırdak şekillendirilerek kulak yeni şekline kavuşturulur.

Sigara ve kan sulandırıcıların kullanımı ameliyat başarısını azaltabilir.Bu  yüzden ameliyattan 2 hafta önce sigara, 1 hafta önce de kan sulandırıcılar kesilmelidir. Genellikle cerrahi girişim yani kepçe kulak ameliyatı başarılı sonuçlar verir.

Otoplasti ameliyatı (kepçe kulak ameliyatı) kulak arkasından kesilerek yapılan bir ameliyattır. Kulak arkasında oldukça hafif bir iz kalır.

Ameliyat sonrasında hasta genelde hastanede 1 gece yatırılır ve ertesi gün evine gönderilir. Kulak bandajlanır ve en erken 5 gün sonra pansuman değiştirilir. Daha sonra kulak tenisçi  bandı ile  desteklenir. Bu kafa bandı 1 ay süreyle kullanılır.

Okunma 3901 kez Son Düzenlenme Perşembe, 16 Ağustos 2018 18:51

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

YASAL UYARI;  Sitedeki bilgiler, belgeler,resimler ve tümü tedavi amaçlı olmayıp, sadece bilgi amaçlıdır. 

İletişim için... Telefon: +90 555 010 8382, +90 216 510 8382 Mail: info@drbanuaksoy.com

SİTEDE ARA!