Badem Göz Estetiği
(Kantoplasti)

Göz şekli ve göz kapakları insanlarda gençlik ve güzelliğin göstergelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Normal anotomide gözün dış kısmı iç kısma göre 2-4 mm daha yukarıda yer alır ve yatay düzleme göre dış kısım yukarı doğru 10-15 derecelik açı yapar.

Yapısal olarak ve yaşa bağlı olarak bu açı kaybolabilir ve göz dış üçgeni aşağı doğru yer değiştirebilir. Bu durum kişide mutsuz ,yorgun bir ifadeye ve göz çevresindeki yaşlı görünüme sebep olur.

Göz dış üçgenindeki aşağı yer değiştirmeyi düzeltmek ve daha genç göz çevresi görünümü oluşturmak için yapılan işlemlerden birisi badem göz estetiğidir. Bu ameliyat üst ve alt göz kapağı estetiği ile birlikte yapılabildiği gibi tek başına da yapılabilir.

Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Gözün dış kısmına yapılan bir kesi ile girilerek göz kapaklarını kemik çatıya tutturan gevşemiş bağlar dikişler yardımıyla daha yukarı alınarak sabitlenir. Böylece göz kapağı dış üçgenine şekil verilmiş olur. Göz açıklığı değişmez. Cilde çok ince dikişler atılarak ince bir bantla kapatılır. 3 gün sonra bant çıkartılabilir. Dikişler 5-7 günde alınır.

Hasta operasyon sonrası günlük hayatına devam edebilir. Göz kapağı çok iyi iyileşen bir bölge olduğu için başlangıçta operasyon alanı pembe bir çizgi gibi görünse de iyileşme tamamlandığında belli belirsiz hale gelir. Her ne kadar uzun kalıcı dikişler kullanılsa da yaşla birlikte kemik yapıda kaslarda ve ciltte değişiklikler olacağından operasyon ömür boyu kalıcıdır demek yanlıştır. Fakat hastalarda uzun süre etkileri devam eden bir işlemdir.

Bu operasyon sayesinde kişiler üzgün ve yorgun ifade veren göz çevresinden kurtulup, genç ve çekici göz kapaklarına sahip olur.

Badem göz estetiği ameliyatında istenilen estetik etkiyi oluşturmak için kaş seviyesi düşükse kaş asma ameliyatı ile veya botulinum toksin uygulaması ile kombine etmek gerekebilir. Son günlerde ip uygulamaları ile badem göz etkisi oluşturulabilmektedir. İp uygulamaları lokal anestezi altında uygulanır.  Kullanılan ipin içeriğine göre etki 1-2 yıl sürmektedir.

Menü