Burun, yüzümüzün merkezinde bulunan ve estetik açıdan çok önemli bir organdır. Aynı zamanda solunumun ilk başladığı yerdir. Kemik, kıkırdak bunları birleştiren bağ dokusu ve tamamını örten ciltten oluşmuştur. Şekli genetik faktörlerden etkilendiği kadar çevresel faktörlerden de etkilenmektedir. Güzel bir burun aynı zamanda iyi nefes almalıdır.

Burun Ameliyatları burnun belirli bir kısmına uygulanabildiği gibi genel olarak bütünsel yaklaşım benimsenir. 

Yapılacak girişim hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

  1. Estetik tip-plasti: Sadece burun ucu düşüklüğü veya kaba burun ucu görünümü olan hastalar için uygulanan, burun ucundaki kıkırdaklara yönelik olarak yapılan bir ameliyattır.
  2. Estetik burun ameliyatı: Bütün buruna müdahele edilir burun gövdesi ve kemik çatı da düzeltilir
  3. Septoplasti ve veya septorinoplasti: Burunda şekil bozukluğu, eğrilik, kemerleşme veya çöküklük varsa, nefes almayı engelleyen durumlarda yapılan müdahale şeklidir.Bu müdahale Estetik Rinoplasti ameliyatı ile aynı anda yapılabilir.

Bu işlemler sadece burun içinden yapılan kesilerle KAPALI RİNOPLASTİ şeklinde veya burun ortasındaki köprüden kesi yapılarak AÇIK RİNOPLASTİ şeklinde yapılabilir. Ayrıca son dönemde yeni kullanıma giren PİEZO cihazı  yardımıyla bu ameliyat daha az ağrılı, daha az ödemli ve daha az morlukla olmaktadır. İyileşme dönemi de daha kısa sürmektedir.

Kimlere Yapılabilir:

Burun operasyonları, burun dış görünüşünde eğrilik, şekil bozukluğu, kabalık gibi deformitesi bulunan hastalara yapılabilir. Estetik problemlerle birlikte, nefes alma problemleri olan hastalara da uygulanabilir.

Rinoplasti Öncesi ve Sonrası

  • Rinoplasti ve/veya septorinoplastiden en az 1 hafta önce sigara kullanımı kesilmelidir. Ayrıca kan sulandırıcıların kullanımı da mümkün olduğunca düzenlenmelidir. Bitki çayı ve vitamin destekleri 7-10 gün önce kesilmelidir.
  • Hasta genel anesteziyle ameliyat edilir ve bir gece hastanede yatış vardır.
  • Ameliyat sonrası morluk ve şişlik kişiden kişiye değişik oranda görülebilir. Oluşan morluklar 7-10 gün içerisinde düzelmektedir.Ameliyattan sonraki 24 saat içinde düzenli soğuk uygulama yapılması morarmayı önemli ölçüde azaltmaktadır.
  • Operasyon sonunda burun içine silikon tampon burun üzerine de alçı uygulanır. Burun tamponu en az 3 gün tutulmaktadır. Alçı 7 gün kadar kalmaktadır.
  • Rinoplasti sonrası iyileşme dönemi yaklaşık 6-12 ay sürmektedir.Burun son şeklini yaklaşık 6. ayda almaya başlar ve hastanın iyileşme hızına bağlı olarak yıllar boyu şekillenme devam edebilir. Alçı çıktıktan sonra ilk 15 günde en fazla olan burun şişliği aylar içinde azalır. Bir ay sonunda, hastamız sonuçtan memnun olsa bile iyileşme süreci devam eder. Nefes almanın normale dönmesi de 4-6 haftayı bulabilmektedir. Bunun nedeni, burun iç örtüsünün (mukozasının) cerrahi travma nedeniyle çalışamamasıdır. En ufak bir salgı veya kabuklanma burnu tıkayabilir. Bu dönemin rahat geçirilebilmesi için burun içi yıkamalar ve nemlendiriciler önerilir.
  • Burun ameliyatlarında hedef kişinin yüz yapısına uygun, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan doğal burunlar yapmaktır. Planlamada hasta ile birlikte karar vermek esastır. Fotoğraf simülasyon çalışmaları yapılabilir. Bu çalışmalar ameliyat sonucunu garanti etmeyip, planlamayı ve yapılabilecek değişiklikleri hasta ile tartışmak için kullanılır.
Menü