Tüm cilt dokusunda olduğu gibi yaşla birlikte kişilerde genital bölgelerde de incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklar ve çöküntüler görülebilmektedir. Bu nedenle büyük dudaklara dolgu işlemleri yapılabilmektedir. Genital bölgeye dolgu enjeksiyonu özellikle son yıllarda popüler hale gelmiştir.

Büyük dudaklara dolgu enjeksiyonu

Genital alanda, iç dudakların dışında, üzeri tüylerle kaplı dış dudaklar bulunmaktadır. Dış dudaklara ‘büyük dudaklar’ veya latince ismi ile ‘labia majora’ veya ‘labia externa’ isimleri de verilir. Çoğul olarak değil de tekil olarak ifade edersek ‘labium majus’ (dış dudak) ismi kullanılır. Bu nedenle büyük dudak dolgusu ‘labium majus enjeksiyonu’ veya ‘labia majora dolgusu’ gibi değişik isimlerle ifade edilmektedir. Diğer bir ismi de ‘labia majora augmentasyonu’ dur.

Büyük dudaklar neden sarkar?

Özellikle yaşlanma ile büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini kaybetmekte, sarkmakta ve kırışık bir görünüm kazanmaktadır. Bu durum en çok kişinin kolajen bağ dokusunun genetik açıdan iyi olmamasına bağlıdır. Sigara, alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonuna bağlı kronik kaşıntılar, hızlı kilo alıp vermeler, kronik irritasyon (tahriş),yaşlanma ve menopoz büyük dudaklarda sarkmaya neden olabilir. Genital bölgeye yapılan dolgu enjeksiyonları ile bu tür sarkmaların giderilmesi amaçlanmaktadır. Labia majoraları çık sarkmış hastalarda bazen cilt çıkartıcı işlemler de uygulanabilmektedir.

Genital bölge dolgusu nasıl yapılır?

Genital bölge dolgusundaki amaçlar dış genital alanın daha parlak, düzgün ve gergin bir hal kazandırılmasıdır.

Büyük dudak dolgusu iki şekilde yapılmaktadır.

1) Genital bölgeye hyaluronik asid enjeksiyonu: Her iki dudak içine yapılan hyaluronik asid enjeksiyonu ile büyük dudaklar daha dolgun hale gelmektedir. Hyaluronik asid (HA) dolgusu, klinik ortamında lokal anestezi eşliğinde yapılan basit bir uygulamadır. Dolguların kalıcılık süresi genelde 6 ay ile 1 yıl arasıdır. Problemin derecesine göre kullanılacak dolgu miktarı değişebilir. Belirli periyodlarla işlemin tekrarlanması gerekir.

2) Genital bölgeye yağ enjeksiyonları: Karın, bacakların iç kısmı veya kalçadan ‘liposuction’ ile alınan yağ dokusu incelen genital alanlara özel bir kanül ile enjekte edilmekte ve böylece çökük görünen genital bölgeler daha dolgun hale gelmektedir. Genital bölgeye yağ enjeksiyonları hem kişinin kendi dokusundan elde edilmesi hem de istenilen miktarda verilebilmesi açısından avantajlıdır. İlk seans uygulanan yağın tamamının canlı kalamayacağı düşünülerek gerekenden bir miktar fazla enjeksiyon yapılabilir. Hastanın istemine ve gereklilik durumuna göre tekrarlayan seanslar yapılabilir.

Lazerle genital bölge sıkılaştırma

Bazı durumlarda dolgu işlemi yapılmaksızın dış genitalyaya yapılan lazer uygulaması ile gerginleştirme de yapılabilmektedir. Lazerle dış genitalyadaki kolajen bağ dokusu artışına paralel olarak büyük dudaklar sıkılaşmakta, daha parlak ve canlı bir görünüm kazanmaktadır.

Lazerle büyük dudakların daha dolgun ve canlı görünüm kazandırılması ‘Vulva tightening’ olarak da bilinmektedir. Bazen de aynı seansta lazerle genital bölge renk açma işlemi de yapılabilir (Vulva bleaching). Buradaki ‘vulva’ kelimesi dış genital alanı tarif eder.

Genital bölgeye+ dolgu enjeksiyonu ve psikolojik kazanımlar

Dış genital bölgedeki büyük dudaklara yapılan dolgu enjeksiyonları ve sıkılaştırma uygulamaları ile büyük dudakların daha parlak, daha genç, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu şekilde psikolojik yararlar sağlanmaktadır. Dış genital bölge bir bütün olarak ele alınmalı ve hastaya mevcut problemlerine yönelik çözüm seçenekleri sunulmalıdır.

Menü