Bazı insanlarda yaşlanma göz çevresinde başlar. İnce kırışıklıklar, derinin katlantı şeklinde sarkması, renk değişiklikleri ve torbalanmalar en sık görülen sorunlardır. Bu durum kişilerin yorgun ve olduğundan yaşlı görünmesine sebep olur. Göz kapağı estetiği tek bir işlem ile bir insani oldukça genç gösteren bir operasyondur. Bu operasyon ile fazla sarkmış deri dokusu ve varsa yağ toplulukları alınır. Bu operasyon oldukça hızlı bir şekilde sonucu gösteren, dikişleri çok çabuk iyileşen ve hemen normal hayata dönülebilen bir cerrahi işlemdir.

Üst ve alt göz kapağına yönelik cerrahi işlemler tek tek veya aynı anda her ikisi birlikte yapılabildiği gibi kaş asma, yüz germe, badem göz estetiği ile birlikte de yapılabilir.

İz nerede kalır?

Her insanın fizyolojik olarak üst göz kapağında ince bir deri kıvrımı vardır. Üst göz kapağına yapılan işlemler göz kapağının bu kıvrıma yerleştirilir bu nedenle doğal bir çizgi gibi görünür.

Alt göz kapağında ise fazla deri olduğu takdirde kirpik hemen altından kesi yapılır, bu iz zamanla iyice silikleşir.

Fakat alt göz kapağı derisinde fazlalık yoksa sadece göz torbası var ise bu durumda göz kapağının iç kısmından yapılan kesi ile bu göz torbaları düzeltilir ve iz dışarıdan hiç görülmez.

İyileşme ne kadar sürer?

Ameliyat sonrası dikişleri kapatan ince bantlar uygulanır. Bu bantlar 3. günden itibaren çıkartılabilir. Ortalama 5-7 gün sonra dikişler alınır ve hastalar dikiş hatlarını tahriş etmeyecek şekilde hemen makyaj yapılabilinir. İyileşme süresi kişiden kişiye değişebileceği gibi ortalama 2-4  hafta sürmektedir.

Lens kullanımına ortalama 1 hafta sonra başlanabilir.

Şişlik ve morluk oluşumu kişinin cilt rengine, beslenmesine, kanın sululuk oranına göre değişebilmektedir. Oluşan morluklar kullanılan morluk önleyici kremlerle hızlı bir şekilde düzelmektedir.

Bu ameliyattan sonra göz kapağı açık kalır mı?

Hastaların en çok korktuğu ve sorduğu soru budur. İyi bir planlama ile alınacak deri miktarının belirlenmesi gözde açıklık kalmasını önleyecektir. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve konulan bantlara bağlı geçici açıklıklara bazı hastalarda rastlanmaktadır. Bu durum bantların alınması ve şişliklerin inmesiyle hızla düzelir. Alt göz kapağında dikiş iyileşme döneminde dikiş hatlarında sertleşme ve çekilmeler görülebilir. Bu durumda nemlendirici ile masajlar önerilir ve problem düzelir.

Göz kapağı estetiği için yaş sınırı var mıdır?

Bu operasyonda üst yaş sınırı yoktur. Oldukça genç insanlarda da genetik nedenlerle göz kapağında deri fazlalığı, göz altı halkası ve de yağ fazlalığı gözlenmektedir. Bu hastalarda da operasyon yapılabilinir.

Bu operasyon sonrası;

Göz kapağı estetiği ile üst kapaktaki kirpiklere değen cilt katlantısı düzelir, alt kapaktaki torbalar ve ince cilt kırışıklıklar düzelir.

Menü