Erkeklerde meme büyümesine Jinekomasti adı verilmektedir. Erkek  hastada meme küçültmeJinekomasti Ameliyatı” olarak bilinmektedir. Alınan doku sadece yağ doku içerebileceği gibi genellikle meme dokusu ve yağ dokunun karışımıdır.

Jinekomasti hastalarda estetik görünüm bozukluğu kadar psikolojik sorunlara da sebep olmaktadır. Jinekomasti düzeltme ameliyatları kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Memenin büyüklüğüne göre sadece liposuction gerekebileceği gibi zaman zaman fazla derinin de çıkarılması gerekebilir.

Jinekomasti nedenleri?

Jinekomasti oldukça yaygın görülmektedir ve bir veya her iki göğsü etkileyebilir. Bazen bir göğüs diğerinden daha çok büyük olur.

Jinekomasti nedenleri:

Şişmanlık , obezite,

Hormon dengesizlikleri,

Bazı sağlık sorunları,

İlaç veya madde kullanımı (marihuana),

Vakaların çoğunda erkekte göğüs büyümesinin nedeni bilinmemektedir.

Jinekomasti ameliyatları için kimler uygundur?

Erkek Meme küçültme için iyi bir aday fiziksel olarak formda, sağlıklı, duygusal açıdan istikrarlı ve kendi ideal vücut ağırlığına (veya büyük bir kilo kaybını izleyen istikrarlı bir kiloya sahip ) mümkün olduğunca yakın her yaştan erkek hastalardır.

Sigara içilmesi iyileşmenin uzun sürmesine neden olur. Önemli ölçüde kilolu iseniz, en iyi estetik sonuç ve komplikasyonları önlemek için ameliyattan önce kilo verilmesi tavsiye edilir.

Steroid kullanan, uyuşturucu madde kullanan ve fazla alkol içenler ameliyat için iyi bir aday kabul edilmez.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde  4-6 ay önce için bu maddelerin kullanımının bırakılması gerekmektedir.

Jinekomasti düzeltme ameliyatı farklı çeşitleri nelerdir?

Erkek meme dokusu genellikle aşırı göğüs dokusu ve yağ dokusu içeren bir kombinasyondur. Bazen de aşırı ya da sarkık deri mevcuttur. Memedeki soruna göre cerrahi planlanmaktadır. Deri fazlası olmayan sadece yağ birikimi olan hastalarda Liposuction uygulanabilir. Deri fazlalığı ile birlikte fazla meme dokusu belirginse açık cerrahi uygulanır. Sarkık derinin ön planda olduğu hastalarda deri çıkarttı işlemler tercih edilir.

Aşırı erkek meme dokusunun alınması

Fazlalık meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması genellikle meme ucu çevresinden yapılabildiği gibi meme başından başlayan ve yana veya aşağıya doğru uzanan bir kesi ile yapılır. Bu iz genellikle görülmez veya kıllı alan içine gömülü kalır. Tek başına veya liposuction ile birlikte cerrahi meme dokusu çıkartma işlemi yapılır.

Jinekomasti Liposuction ile düzeltilmesi

Liposuction, yağ dokusunu ve glandüler –meme dokusunun bir kısmını çıkarmak için en çok başvurulan yöntemdir. Lazer yardımlı liposuction uygulaması ile hem sert meme dokusunun çıkartılması sağlanır hemde meme cildi sıkılaştırılabilir.

Meme dokusunun da çıkarılması gereken durumlarda küçük bir kesi ile hemen meme başından işlem yapılır. Bu kesi daha sonra görülmez.

Jinekomasti ameliyatı sonrası

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1-2 saat sürer.

Hasta aynı gün taburcu olabilir.

3-4  hafta korse giyilmesi gerekir.

Ortalama 5 gün sonra banyo yapılabilir.

3 haftadan sonra egzersize başlanabilir.

Dikiş hatlarını 1 yıl kadar güneş kremi ile korumak gerekir.

Menü