Kepçe kulak, halk arasında belirgin olan kulağa verilen bir addır. Kepçe kulak probleminde kulak kepçesinde şekil bozukluğu ile birlikte kulağın kafa ile yaptığı açıda da problem olabilir.

Kepçe kulak şekil bozukluğu bir çok alt tipe sahiptir ve yapılacak cerrahi buna göre kararlaştırılır: Bunların içinde büyük kulak ve kulağın öne doğru eğik olması en çok rastlanan durumdur. Bu durum, doğuştan kalıtımsal olarak kazanılabilir veya gelişimsel olarak ortaya çıkabilir. Kepçe kulak problemi tek taraflı veya çift taraflı olabilir.

Kimlere yapılabilir:

– Kulağı normalden büyük olan kişilere,

 Kulağında öne doğru eğiklik olan, anatomik olarak ve görünüş olarak farklı gözüken kişilere yapılabilir.

– Kepçe kulakta esas problem kişinin bu anatomik farklılığı kabullenememesi veya okullarda yaşıtları tarafından alay konusu olmalarıdır (sosyal kabulsüzlük). Bu nedenle bu bozukluğun düzeltilmesini isteyen yetişkinler ve 6-7 yaşından itibaren çocuklar ameliyat olabilirler. Kız çocukları saçları ile kulaklarını gizlemeye çalışırken erkek çocuklarda daha erken yaşlarda ameliyata başvurulduğu görülmektedir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası:

Düzeltme ameliyatına “OTOPLASTİ” adı verilir ve genel anestezi  ile uygulanır. Ameliyatta kulak arkasındaki deri kaldırılır ve kıkırdak dikişlerle şekillendirilerek kulak yeni şekline kavuşturulur.

Sigara ve kan sulandırıcıların kullanımı ameliyat başarısını azaltabilir.Bu  yüzden ameliyattan 2 hafta önce sigara, 1 hafta önce de kan sulandırıcılar kesilmelidir.

Otoplasti ameliyatı (kepçe kulak ameliyatı) kulak arkasından kesilerek yapılan bir ameliyattır. Kulak arkasında oldukça hafif bir iz kalır.

Ameliyat sonrasında hasta genelde 1 gece hastanede  kalır ve ertesi gün evine gönderilir. Kulak bandajlanır ve en erken 5 gün sonra pansuman değiştirilir. İlk pansuman açıldığında kulak şiş, kızarık ve ödemli olabilir fakat bu geçici bir durumdur. Daha sonra kulak tenisçi  bandı ile  desteklenir. Bu kafa bandı 1 ay süreyle kullanılması önerilir. İyileşme tamamlana kadar kulak üzerine yatılmaması gerekmektedir.

Menü