Liposuction (Liposakşın) nedir?

Liposuction vücudun belirli bölgelerindeki diyet ve egzersiz ile erimeyen inatçı yağ dokusunun alınma işlemidir. Liposuction aslında vücut şekillendirme ve vücut kontörlerini düzeltme ameliyatıdır. Yağ birikimi göbek, bel yanları, diz içleri, basen, sırt, gıdı gibi vücudun herhangi bir bölgesinde olabilir ve bu alanlardaki yağ dokularının alınması ile vücuda şekil verilmiş olur. Vücutta daha orantılı bir görünüme sahip olunur.

Liposuction uygulaması nasıl yapılır?

Liposuction ameliyatı bu ameliyat için geliştirilmiş çeşitli kalınlıkta içi boş çok ince kanül denilen aletler ile yapılır. Yağ dokusu içerisine steril olarak hazırlanmış bir sıvı verilir. Bu sıvı yağ dokusunun parçalanmasına, yağ hücrelerinin birbirinden uzaklaşmasına  yardımcı olur. Parçalanan yağ dokusu içi boş kanüller ile vakumla bir makineye çekilir.

Cihaz yardımlı veya yardımsız yapılan tüm liposuction işlemlerinde sıvı verilmesi ve parçalanan yağın vakum ile çekilmesi işlemleri ortaktır.

Liposuction  diğer kesi yapılarak yapılan yöntemlere göre deri çıkartımı yapılmıyorsa izin minimum olduğu bir ameliyattır.

Kimler Liposuction (Liposakşın) yaptırabilir?

Bu ameliyatlar için en uygun adaylar ideal kilosuna yakın, çok sık kilo alıp vermeyen, cilt gerginliği ve esnekliği iyi olan, bölgesel olarak diyet ve egzersizle verilemeyen yağ birikimi olan kişilerdir.  Ayrıca hasta kilosu sabit, egzersiz yapabilecek durumda olmalıdır. Cilt elastikiyeti iyi olmayan ve cilt sarkması olan kişilerde cilt çıkartıcı işlemlerin de yapılması gerekir.

Liposuction (Liposakşın) ile kaç kilo alınır?

Liposakşın kilo kaybı için bir alternatif değildir . Vücudun belirli alanlardaki yağ dokuların alınıp vücut şeklinin düzeltilmesi ve şeklinin orantılı görünmesi hastaya ciddi kilo vermiş gibi bir görüntü sağlayabilir.

Liposuction (Liposakşın) ile iz kalır mı?

Liposuction ameliyatları tek başına yapıldığında sadece kullanılacak kanül genişliği kadar yani 3-4 mm kesi yapıldığından ve bu kesiler vücudun mümkün olduğunca görünmeyen alanlarına yerleştirildiğinden kalacak izin çok az olması beklenir.

Liposuction (Liposakşın) sonrası bakım nasıl olur?

Liposuction ameliyatında deri ile kaslar arasındaki fazlalık yağ doku alınmaktadır ve sonrasında altındaki yağ dokusu azalan derinin boşluk kalmaksızın dokuları örtmesi ve de ödemin çabuk atılması için sıkı bir korse giyilmesi gerekir. Korsenin ortalama 4-8 hafta kullanılması önerilir. İyileşme döneminde cildin iyi nemlendirilmesi gerekir. Cilt örtüsünün kalitesini artırıcı ve ödem attırıcı destek uygulamalar ameliyat sonrasında yapılabilir.

Ameliyatı takiben 1-3 gün ağrı olabilir. Ve yine ameliyatı takiben ilk 7-10 gün ameliyat alanlarının oldukça şiş olunması beklenir. Bu dönemde korsenin çıkarılmaması ve lenf drenaj masajları önerili.

Liposuction ameliyatı sonrasında ödemler ilk 1 ayda hızla inmeye başlar, ilk 6-8 hafta şişliklerin en hızlı indiği dönemdir ve hastalar 3. aydan itibaren sonucu görmeye başlarlar. İyileşme süreci 6 ay ile 1 yıl süresince devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde asimetriler, bölgesel ödemler, çöküntüler ve düzensizlikler görülebilir. Bu problemler masaj ve destek uygulamalarla düzeltilebilir.

Liposuction ameliyatlarının çeşitleri nelerdir?

Standart, klasik liposuction;

Alınması planlanan yag dokusuna özel karışımlı serum verilerek kanüller yardımı ile vakumla çekilmesidir. Bu işlemde yağları parçalamak için başka bir ek metod uygulanmaz.

Ameliyathane ortamında, steril koşullarda ve ağrı duymamak için genel anestezi altında yapılması uygundur. Alınacak yağ miktarı kişinin kilosuna, yağ birikimlerinin durumuna, kişinin sağlık ve metabolik durumuna göre belirlenir.

Ultrasonik Liposuction;

Ultrasonik liposakşın yönteminde ultrason enerjisi yağ dokunun kırılmasında yardımcı olmak üzere kullanılır. Yine bu işlemde parçalanan yağ doku vücuttan vakum ile çekilir. Ultrason yöntemi kullanılarak üretilen makinaların ticari isimleri değişmekte olup mekanizma temeli aynı etkiye dayanır.

Lazer liposuction nedir?

Lazer ışınlarının yağ dokuya ulaşarak yağ dokunun parçalanması esasına dayalı bir yöntemdir. Bunun için çeşitli uzunluklarda lazer uçları üretilmiştir. Bu yöntem yine steril ameliyathane koşullarında yapılması önerilmektedir. Klasik liposuction ameliyatındaki gibi yağ doku içerisine steril sıvı verildikten sonra lazer yardımıyla yağ dokusu daha sıvı ve homojen hale getirilmekte ve kabuller yardımıyla sıvılaşan yağ çekilmektedir. Son aşamada cilt altına lazer tekrar uygulanarak deri ısıtılmakta ve cildin sıkılaştırılması amaçlanmaktadır.

Erkek ve kadınlar arasındaki liposuction ameliyatı farklı mıdır?

Kadın ve erkeklerde yağ birikim bölgeleri farklılık gösterebilir. Erkeklerde özellikle karın orta bölgesindeki yağlanma daha çok görülürken kadınlarda alt karın ve basen yağlanması daha fazladır. Karın içi organ çevresi yağlanması fazla olan kişilerde liposuction ameliyatları ile istenilen sonuç alınamayabilir. Liposuction ameliyatının sonucu  cilt altı yağ doku kalınlığına bağlıdır, organ çevresi yağ dokusu alınamaz. Erkeklerde cilt kalınlığı bayanlara oranla daha kalındır ve liposuction sonrası cildin toparlanması daha iyi olmaktadır. Bayanlarda hamilelik sonucu çatlak ve cilt sarkmasına daha fazla rastlanmaktadır. Sadece liposuction ameliyatı ile istenilen cilt toparlanması sağlanamayabilir.

Menü