Meme Revizyonu Ameliyatı ile amaç daha önce ameliyat edilmiş göğüslerde;

  • İzlerinin düzeltilmesi,
  • Dikiş potluklarının, yani dikiş son ucundaki fazlalığın alınması,
  • Meme ucu asimetrisinin düzeltilmesi,
  • Meme protezi konulmuş hastalarda protezin kapsül oluşturmasına yönelik müdahale,
  • Meme protezi sonrası  göğüs arası açık olan hastalara yağ enjeksiyonu,
  • Erkek göğüs ameliyatından sona meme başında hala mevcut doku kalmışsa bunun alınması ve eşitlenmesi… gibi müdahaleleri içerir.

Meme revizyon (yeniden düzeltme ) ameliyatı ne zaman yapılabilinir?

Meme ameliyatının iyileşme sürecine ve yapılan ameliyata bağlı olmakla birlikte en erken ilk ameliyattan 6 ay sonra yapılabilinir. Her yaşta yapılabilir.

Genellikle ilk ameliyattan daha kolay ve de ağrısız, konforlu geçer.

Meme revizyon- gözden geçirme ameliyatı niçin gerekir?

Normalde iki meme fizyolojik olarak eşit değildir. Bazı kişilerde gözle zor farkedilen bazen de çok belirgin asimetriler olabilir. Operasyon öncesi ciddi planlama ve ölçüm ile ameliyatta simetri sağlanması için maksimum dikkat ve çabaya rağmen her iki meme dokusu aynı şekilde iyileşme göstermeyebilir, içeri konulan dikişler zamanla gevşeyebilir, ödeme bağlı sertlikler gelişebilir, meme protezi açılan cepte dokuya basarak kayabilir veya kapsül oluşumu nedeniyle şekil bozukluğu görülebilir. Sonuç olarak normal asimetri olarak kabul edilen % 5-10 luk farkın üzerinde ve cerrahi olarak düzeltmeden fayda görebilecek durumlarda doktora danışılıp detaylı bilgi alınabilinir.

Meme protezi konulan fakat zamanla gevşeyen göğüslerin toparlanması

İlk etapta göğüs dokusu belli bir büyüklüğe uygun olup ilerleyen yıllarda daha büyük meme protezi talep eden hastalar veya meme protezi ilk operasyonu üzerinden çok uzun yıllar geçmiş ve değiştirilmesi gereken hastalar da meme revizyon ameliyatlarına uygundur.

Meme şekli nedeniyle protez konulmasına rağmen her iki meme arası doku eksikliği ve açıklık olan hastalara ilk ameliyatta yağ enjeksiyonu yapılabildiği gibi bunu  ilerleyen zamanda talep eden hastalar da olabilir.

Bütün meme protezleri çevresinde kapsül oluşur. Normalde bu kapsül ince, esnek ve yumuşaktır. Fakat bu kapsül oldukça kalın ve de protezi ezerek göğüs şeklinde bozukluk yaptığı durumda kapsül alınma cerrahisi söz konusu olur. Buna kapsül eksizyonu denir.

Göğüs yara izi düzeltilmesi

Skar kalitesi büyük ölçüde genetik olarak belirlenir. Yine de ameliyatın erken dönemindeki bakım da bu izlerin daha iyi görünmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına yardımcı olur. Tüm tedbirlere rağmen kötü görünen, kabarık yara izleri küçük bir cerrahi müdahale ile düzeltilmesi önerilmektedir.

Bu konuda detaylı bilgi almak üzere kliniğimize başvurabilirsiniz. Bayan cerrahi ekip ve estetik cerrahi uzmanından detaylı bilgi alabilirsiniz

Menü