Vajina daraltma nedir?

İlerleyen yaş ile veya doğum yapan özellikle de normal yoldan doğum yapan hanımlarda vajinal kaslar genişler. Bu genişleme nedeniyle vajinada gevşeklik ve buna bağlı rahatsızlıklar görülür.

Bu rahatsızlıklar cinsel yaşamda tatminsizlik, stress , öksürme ile görülebilen hafif veya ileri düzeyde idrar kaçırma sorunlarıdır. Bu sorunlar nedeniyle başvuran hastaların gevşek, zayıf, vajinal kasları ameliyat ile onarılarak bu bölgenin daha gergin ve dar olması hedeflenir.

Vajina daraltma ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır ?
Vajina daraltma ameliyatı konusunda deneyimli bir hekim ile ve bu bölge dokusunun kendini hızlı tamir etme özelliği ile oldukça iyi sonuçlar elde edilebilir.

Vajina gençleştirme ameliyatı dikişleri hakkında bilgi
Vajina daraltma ameliyat sonrası dikişler alınmaz. Genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Dikişler hastanın banyo yapmasına engel değildir.

Vajina daraltma ameliyatı ağrılı mıdır?
Vajina daraltma ameliyatı genel olarak ağrılı bir ameliyat değildir. Hasta oturken bir hassasiyet duyar. İdrar yaparken rahatsızlık duyacak bir ağrı veya sorun yaşamaz. Ağrı kesiciler aldığı takdirde bir kaç gün içinde gündelik hayatına dönebilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası tekrar genişleme olur mu?
Vajina daraltma ameliyatında derinden yüzeye kadar kat kat dikişler konulmaktadır. Bu alttaki dikişler gerginliği artırır ve de gevşeme olasılığını azaltır. Tabi ki iri bebek ve normal doğum ile gevşeme olasılığı olabilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrası günlük yaşamda dokuların kendini bırakması veya gevşeme olasılığı beklenmez.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası günlük hayata, cinsel hayata dönüş

Vajina daraltma ameliyatı sonrası hasta genellikle birkaç gün içinde rahat yürüyüş yapabilir. Banyo yapabilir. Cinsel hayata 3-6 hafta içinde dönebilir.

Daha önce vajina daraltma ameliyatı yaptıran biri tekrar bu ameliyatı yaptırabilir mi?

Daha once vajina daraltma ameliyatı yaptıran biri eğer sonuç beklenildiği gibi olmamışsa tekrar yaptırabilir. Fakat daraltma işleminde hedef belli bir ölçüye kadar olup jinekolojik muayeneye engel olmayacak kadar daraltma işlemi yapılmalıdır.

Menü