Aşırı Kilo Verme Sonrası Vücut Şekillendirme Ameliyatları

Herhangi bir yöntemle (bariatrik cerrahi, mide küçültme, diyet ve egzersiz sonrası) aşırı kilo verme sonrası vücutta aşırı sarkmalar ve şekil bozuklukları oluşabilir.

Sarkmalar vücudun hemen hemen her bölgesini etkileyebilir. Kilo verme konusunda hedeflenen noktaya gelindiyse ve de kilo sabit ise cerrahi olarak düzeltme için uzman estetik, plastik cerrahlara başvurabilirsiniz.

Bu operasyonlara örnek olarak;

  • Meme toparlama,
  • Kol, bacak ve sırt germe
  • Karın germe,
  • Popo kaldırma,
  • İç ve dış uyluk germe
  • Yüz germe,
  • Boyun germe verilebilir.

Kilo kaybı sonrası ameliyat için uygun bir aday kimdir?

Büyük kilo kaybı sonrası vücut şekillendirme ameliyatları için iyi bir aday, sağlıklı ve büyük kilo kaybını takiben istikrarlı bir kiloda devam eden bireylerdir. Hastalar kilo kaybını takiben 1 yıl kadar beklemeleri önerilir. Sigara içenler ve ameliyat döneminde sigarayı bırakmayan hastalar, birden fazla sağlık sorunları ve psikolojik olarak dengesiz hastalar ameliyat için iyi bir aday kabul edilmezler. Bu ameliyatların birkaçı aynı anda yapılabilir ve gerekli diğer ameliyatlar içinde kadar süre gerektiği hastanın durumuna göre karar verilir.

Bu ameliyatlar ile hasta daha fazla kilo vermez ama vücudu daha sıkı görüneceği için zayıf  ve şekillenmiş görünür.

Bu ameliyatlarda çok geniş alanlara müdahale yapılacağı için ve çok fazla cilt çıkartıldığı için iz kalması beklenir. İzler mümkün olduğunca iç çamaşırları ile saklanabilecek ve daha az görünecek alanlara yerleştirilmeye çalışılır. Bazen izler için tekrar düzeltici müdahaleler gerekebilir.

Bu ameliyatlar hem kadın hem de erkek hastalara yapılabilir, ihtiyaç olan tüm alanlara germe ve toparlama işlemi yapılabilir.

İç bacak germe

Bu ameliyat ile iç bacak yağ doku ve deri fazlalığı alınarak daha gergin bir bacak görünümü sağlanır. Bu ameliyatın izi dize kadar dikey olabilir veya kasık hattı boyunca gizlenebilir. Hastanın bacağında hangi metot ile daha gergin ve güzel bir görünüm sağlanacağı muayene sonrası hasta ile karşılıklı konuşularak karar verilir.

Ameliyat sonrası hastanede 1 gece kalınması önerilir. Ameliyat sonrası korse giyilmesi önerilir ve iyileşme döneminde masaj yapılması da iyileşmeye fayda sağlar.

Ameliyat sonrası 6 ay ile 1 yıla kadar nihai sonuçlar için beklemek gerekir.

Kol Germe (Brakiplasti)

Aşırı kilo kaybı, yaşlanma ve genetik yatkınlık ile de üst kolda sarkma görülebilir. Brakioplasti veya “kol germe cerrahisi” olarak da adlandırılan kol germe ameliyatları ile fazla deri ve yağ kol üst ve iç kısmından alınarak daha ince ve gergin olması sağlanır. Tabi ki üst kol alt koldan daha ince olmamalıdır, estetik olmalıdır, iz iç kısımda kalmalıdır.

Alınacak fazla derinin miktarına bağlı olarak iz dirsek üstünde veya altına kadar da uzayabilir .

Ameliyat sonrası kol korsesi veya elastik bandaj kullanımı önerilir.

Menü